Polecane informacje
Home / Informacje / Doradztwo zawodowe dla zwalnianych pracowników

Doradztwo zawodowe dla zwalnianych pracowników

Kryzys wymógł na wielu dużych firmach zdecydowaną redukcję zatrudnienia. Po wielu latach pracy, stali pracownicy musieli pogodzić się z utratą stanowiska, ale jednocześnie stawali w obliczu problemu rosnącego bezrobocia w całym kraju. Obecnie bezrobocie wynosi 13,2%, według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wielu zwolnionych z pracy pracowników, którzy pracowali w jednej firmie przez 10 czy 20 lat, nie ma większych szans na szybkie znalezienie pracy zawodowej po zwolnieniu. Przez wiele miesięcy pozostaje więc na bezrobociu, w poszukiwaniu jakiejkolwiek pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom zawodowym.

Niestety, specjalistyczne umiejętności pracowników paradoksalnie mogą ograniczać możliwości nowego zatrudnienia ich w innych firmach. Jeśli nie podejmą oni trudu przekwalifikowania się, mogą przez dłuższy czas pozostawać bez pracy i bez środków do życia, bowiem wypłata zasiłku dla bezrobotnych również nie trwa wiecznie. Duże firmy zwalniające pracowników z uwagi na niekorzystną sytuację gospodarczą, oferują im wsparcie w poszukiwaniu pracy. Takie doradztwo zawodowe dla zwalnianych pracowników może im pomóc w szybkiej zmianie miejsca zatrudnienia i przekwalifikowaniu do pracy w zupełnie innych od dotychczasowych, warunkach.

Korporacje zatrudniają specjalistów, mających zorganizować outplacement dla zwalnianych pracowników. W sytuacji zwolnień grupowych takie działania nabierają na znaczeniu, ponieważ dzięki nim można uświadomić ludziom, że zwolnienie z pracy to nie koniec świata i w rzeczywistości może rozpocząć zupełnie inny, lepszy rozdział w ich życiu. Pracownicy często nie mogą zrozumieć tego, dlaczego ich pracodawca się ich pozbywa, pomimo, że jest zadowolony z ich pracy. Jeśli pracownik dobrze wykonywał swoje obowiązki zawodowe, był lojalny i wnosił wartość dodaną do przedsiębiorstwa, pracodawca może czuć się w obowiązku wyświadczenia pomocy pracownikowi w poszukiwaniu nowej, ciekawej pracy, w której mógłby się rozwijać i realizować w dalszym ciągu swoje zawodowe cele.

Doradztwo zawodowe to sposób na to, aby walczyć z wykluczeniem zawodowym pracowników zwalnianych grupowo. Pracodawca zwykle ze swojej dobrej woli chce im pomóc w poszukiwaniu nowej pracy. Ponadto, pracodawcy zwalniający co najmniej 50 pracowników w ciągu jednego kwartału, mają obowiązek zorganizowania zwalnianych osobom programu pomocy w formie rynku pracy oraz zgłosić to odpowiednim instytucjom.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*