Polecane informacje
Home / Informacje / Dress code na rozmowie kwalifikacyjnej

Dress code na rozmowie kwalifikacyjnej

Istnieje słynne powiedzenie, że jak nas widzą, tak nas piszą. Jest w nim dużo prawdy. Co prawda nie szata zdobi człowieka, bo to co najważniejsze schowane jest wewnątrz każdego z nas, ale w wielu sytuacjach jesteśmy odbierani poprzez pryzmat swojego wyglądu. Jest to szczególnie istotne podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jeśli rekruter widzi w drzwiach schludnie ubranego mężczyznę, w garniturze, albo kobietę w eleganckiej koszuli i spódnicy, w butach na wysokim obcasie, odbierze takie osoby jako poważnych, profesjonalnych pracowników. Na drugim biegunie są osoby, które nawet na oficjalne spotkania rekrutacyjne i rozmowy kwalifikacyjne ubierają się co najmniej niedbale – na przykład w podarte jeansy i bluzy z kapturem, albo miniówkę w neonowych kolorach i topik na ramiączkach. Rekruter widząc przed sobą taką osobę ma negatywne odczucia.

Podczas rozmów kwalifikacyjnych obowiązuje pewien dress code. Najlepiej sprawdzić, jak ubierają się pracownicy danej firmy i pod tym kątem wybrać strój na rozmowę. Jeśli pracownicy i pracodawca ubierają się luźno, w podobny sposób można ubrać się na spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Niekoniecznie trzeba zakładać w takiej sytuacji garnitur, czy garsonkę. Można ubrać się schludnie, ale nieco mniej oficjalnie. Jeśli jednak składamy swoją aplikację na stanowisko doradcy bankowego, urzędnika, czy nauczyciela, na rozmowę kwalifikacyjną bezwzględnie powinniśmy ubrać się elegancko i oficjalnie. Podobny strój będziemy z resztą nosić na co dzień wykonując takie zawody.

Pamiętać należy, że rekruter czy potencjalny pracodawca przeprowadzający rozmowę kwalifikacyjną w ciągu pierwszych 10 sekund rozmowy i obcowania z kandydatem na pracownika, wyrabia sobie o nim pierwsze zdanie. Jeśli będzie negatywne, na przykład dlatego, że pracownik ubrał się niestosownie do okoliczności, będzie je trudno zmienić i najprawdopodobniej nie przejdziemy pozytywnie rekrutacji.

Paradoksalnie, na niektórych stanowiskach pracy strój formalny – garnitur czy garsonka, w ogóle nie będą zalecane na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli aplikuje się na stanowiska związane z zajęciami kreatywnymi, czy z branżą modową, warto ubrać się oryginalnie, pamiętając o obowiązujących trendach modowych. Zwiększymy wówczas swoje szanse na znalezienie pracy zawodowej na pożądanym stanowisku.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*