Polecane informacje
Home / Informacje / Jak napisać skuteczny list motywacyjny?

Jak napisać skuteczny list motywacyjny?

Skuteczny list motywacyjny powinien przekonać potencjalnego pracodawcę, że jego nadawca jest idealnym kandydatem na pracownika i warto go zatrudnić, czy choćby zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli taki skutek odnosi przesłany przez nas list motywacyjny, śmiało możemy powiedzieć, że jest to dokument w pełni skuteczny, spełniający wymagania pracodawców. Jak jednak napisać skuteczny list motywacyjny? Co powinien on zawierać?

List motywacyjny powinien być dobrą, rzetelną reklamą danego kandydata na pracownika. Trzeba w nim więc sprzedać swoje umiejętności i talenty, jakimi dysponujemy i wskazać, jak przyczynią się one do rozwoju funkcjonowania firmy pracodawcy i wzrostu jej rentowności. List motywacyjny nie może zawierać błędów językowych, co oznacza, że konieczne jest napisanie go poprawną polszczyzną, przy użyciu odpowiednich zwrotów grzecznościowych. Nie jest dopuszczalne wykorzystywanie w liście motywacyjnym języka potocznego czy gwary.

Najważniejszym elementem listu motywacyjnego są umiejętności pracownika. Muszą one odzwierciedlać wymagania dla pracowników umieszczone w ogłoszeniu o pracę, opublikowanym przez pracodawcę. List motywacyjny nie jest powtórką tego, co napisaliśmy w CV, ani naszym życiorysem, ale opisem naszej osoby pod kątem wymagań pracodawcy. Nie można w nim umieszczać stricte prywatnych kwestii dotyczących naszego życia, bez związku ze stanowiskiem pracy, na które aplikujemy.

List motywacyjny musi wywołać zainteresowanie u adresata – pracodawcy czy rekrutującego. Wstęp listu powinien określać, do jakiego ogłoszenia się odnosimy w liście. Musi on też być na tyle ciekawy, aby adresat chciał przeczytać cały dokument. Umieszczenie we wstępie listu motywacyjnego suchych, nic nie mówiących stwierdzeń, może przekreślić nasze szanse na zdobycie pracy w danym przedsiębiorstwie.

Ponadto, nie należy zanudzać swoim listem motywacyjnym pracodawcy, a więc nie powinien on być zbyt długi. Jedna strona A4 będzie wystarczająca dla wymienienia i opisania najważniejszych umiejętności i cech charakteru kandydata na pracownika, cennych na danym stanowisku pracy. List motywacyjny powinien zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, dlatego też powinien być oryginalny. Niedopuszczalne jest wysyłanie różnym pracodawcom zawsze tego samego, uniwersalnego listu motywacyjnego. Wielce prawdopodobne jest, że szybko znajdzie się on po prostu w koszu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*