Polecane informacje
Home / Informacje / Jak pracodawcy szukają pracowników?

Jak pracodawcy szukają pracowników?

Poszukiwania pracowników wbrew pozorom nie są tak proste, jak mogłoby się wydawać. Na rekrutacji owszem, zgłaszają się całe tabuny kandydatów, ale po sprawdzeniu wstępnym ich CV okazuje się, że nie spełniają nawet podstawowych wymagań, jakie pracodawca określił w ofercie pracy. Po rozmowach kwalifikacyjnych z wyselekcjonowanymi kandydatami na pracowników znów można odnieść wrażenie, że wysyłali oni swoje aplikacje do przypadkowych firm i nie wiedzą, na jakie stanowisko aplikują. Pracodawcy mają podobne problemy ze znajdowaniem pracowników, jak pracownicy ze znajdowaniem pracodawców skłonnych do ich zatrudnienia.

Jeśli dowiemy się jak i jakich pracowników poszukują pracodawcy, łatwiej będzie nam znaleźć pracę odpowiadającą naszym kwalifikacjom i zainteresowaniom. Tym bardziej, że w 2014 roku wielu przedsiębiorców deklaruje, że uruchomi rekrutację. Już od połowy 2013 roku wiele dużych firm poszukuje pracowników, ale ma trudności z ich znalezieniem. Największym problemem współczesnego rynku pracy może być to, że występuje niedopasowanie kwalifikacji zawodowych kandydatów na pracowników do oczekiwań potencjalnych pracodawców. Blokuje to w dużym stopniu efektywność funkcjonowania przedsiębiorstw i ma bezpośredni wpływ na wzrost gospodarczy oraz redukowanie istniejącej stopy bezrobocia w Polsce.

W naszym kraju powstają nowe miejsca pracy, a działalność dotychczasowych firm zaczyna się rozwijać, przez co pracodawcy potrzebują rąk do pracy. Najczęściej przy poszukiwaniu nowych pracowników pracodawcy w sposób klasyczny ogłaszają rozpoczęcie rekrutacji – umieszczają anonse w gazetach lokalnych oraz w serwisach internetowych. Odzew na takie ogłoszenia jest ogromny, także pracodawcy mają z czego wybierać kandydatów.

Bardziej efektywna może się jednak okazać rekrutacja pracowników z obecnej kadry, poprzez awanse wewnętrzne. Wówczas przedsiębiorca może awansować pracowników niższych szczebli, na lepsze stanowiska pracy, a znaleźć na rynku pracy pracowników szeregowych, których przystosowanie do wykonywania pracy określonego rodzaju nie pociągnie zbyt dużych kosztów. Duże firmy angażują do poszukiwania wykwalifikowanych pracowników tzw. headhunterów, którzy mają szeroką sieć kontaktów w danym środowisku pracowniczym i w krótkim czasie są w stanie przedstawić klientom odpowiednich pracowników.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*