Po przekroczeniu pewnego wieku, głównie 50-ciu lat, pracownik traci wiele szans na zatrudnienie. Nawet jego doświadczenie i nabyte w pracy zawodowej umiejętności nie są w stanie wygrać z młodością i ambicją pracowników w wieku 30-40 lat. 50-cio letni pracownik jest mało atrakcyjnym kandydatem na pracownika dla potencjalnego pracodawcy. Jak wskazują statystyki, co czwarty bezrobotny ukończył już 50 lat. Urzędy Pracy w Polsce mówią wprost, że nie ma pracy dla takich osób. Część dojrzałych osób, po przekroczeniu 50-tego roku życia w ogóle nie chce już szukać zajęcia, ponieważ wie, że są niewielkie szanse na znalezienie pracy zawodowej w takim wieku. Czy rzeczywiście tak jest? Czy 50-latek skazany jest na bezrobocie i pobieranie zasiłku dla bezrobotnych?
Niekoniecznie, choć rzeczywiście możliwości pracy zawodowej w takim wieku są mocno ograniczone. Zawsze jednak można spróbować swoich sił w biznesie, choć pewnie wiele osób bezrobotnych w takim wieku powie, że to zbyt późno. Niemniej, istnieje wiele programów wsparcia dla osób dojrzałych, zagrożonych wykluczeniem zawodowym, właśnie w zakresie pomocy w podejmowaniu własnej działalności gospodarczej. Wystarczy mieć dobry pomysł na biznes, a dzięki niemu można zdobyć środki finansowe na rozpoczęcie wykonywania działalności.
Działania Urzędów Pracy w zakresie pozyskiwania ofert dla bezrobotnych 50+ są nieefektywne i mało skuteczne. Wierząc jednak w to, że posiadamy wysokie zdolności i kwalifikacje do pracy, a także bezcenne doświadczenie, możemy stanąć do wyścigu o zatrudnienie. W rozmowach kwalifikacyjnych musimy podkreślać to, że znamy się na swoim fachu i będziemy cennym pracownikiem, zaangażowanym w wykonywanie pracy zawodowej.
Dla potencjalnego pracodawcy liczy się również to, czy dojrzały pracownik będzie skłonny do podjęcia pracy zarządzanej przez osoby nie raz dwukrotnie młodsze niż on sam. Czy 50-latek jest w stanie schować przysłowiową dumę do kieszeni i słuchać poleceń służbowych osób, które mogłyby być jego dziećmi? Jeśli tak, ma większe szanse na podjęcie pracy.
Duże znaczenie dla pracodawców może mieć gotowość bezrobotnych w wieku 50+ do nauki i dokształcania się w kierunku nowoczesnych technologii. Na wielu stanowiskach pracy jest to koniecznością. Mając otwarty stosunek do nabywania nowych umiejętności i wiedzy, łatwiej będzie nam znaleźć pracę, nawet po przekroczeniu 50-tego roku życia.