Nasze CV podczas poszukiwania pracy, jest naszą wizytówką, poprzez pryzmat której postrzegają nas potencjalni pracodawcy czy osoby przeprowadzające proces rekrutacyjny. CV powinno być napisane w sposób profesjonalny i schludny, ponieważ za jego pośrednictwem musimy wyróżnić się na tle innych kandydatów na pracowników, aby pracodawca chciał nas zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną, a finalnie również zatrudnić. W CV należy podać swoje dane osobowe i kontaktowe, wyszczególnić wykształcenie, ukończone kursy i szkolenia, przebieg kariery zawodowej, a także umiejętności i zdolności. Często osoby poszukujące pracy mają problem z tym, co wpisać w kategorii umiejętności w swoich dokumentach aplikacyjnych. Popełniają więc błąd, wpisując standardowe cechy, które każdy inny kandydat na pracownika również wpisze w tym miejscu. Tymczasem, na rynku pracy ważne jest, aby kandydat posiadał umiejętności przydatne dla potencjalnego pracodawcy, które mogą zrobić na nim wrażenie. Co zatem ująć w swoim CV?
Ważne jest, aby umiejętności wskazane w CV odpowiadały charakterowi pracy, do jakiej aplikujemy. Jeszcze kilka lat temu kanon takich cech prezentował się zupełnie inaczej niż w chwili obecnej. Należy podkreślić przy tym, że wiele umiejętności uznawanych jest dzisiaj za standard. Zalicza się do nich m.in. umiejętność obsługi komputera czy przynajmniej podstawową znajomość języka angielskiego.
Jeśli potrafimy w stopniu zaawansowanym posługiwać się komputerem, siecią internetową i poszczególnymi programami, jest to warte zaznaczenia w CV, zwłaszcza, jeśli chcemy zdobyć pracę jako grafik, programista czy webmaster. W takich nowoczesnych zawodach komputer jest podstawowym narzędziem pracy.
Znajomość języków to kolejna umiejętność, która powinna znaleźć się w CV. Kandydat znający oryginalne języki, np. rumuński, duński, czy chorwacki ma umiejętności wyróżniające go na tle innych kandydatów. Język angielski jest uniwersalnym językiem biznesowym i po prostu trzeba go w dzisiejszych czasach znać. Jeśli umiemy w danym języku powiedzieć kilka słów, nie będzie wskazane umieszczanie informacji o podstawowej znajomości języka w swoim CV. Szybko bowiem może to zostać zweryfikowane przez rekrutera. Jeśli zaś okaże się, że mijamy się z prawdą w CV, nie będziemy mieli żadnych szans na uzyskanie pracy.
Obok realnych, tzw. twardych umiejętności, w CV kandydata powinny znaleźć się pożądane przez pracodawców umiejętności miękkie, o ile pracownik rzeczywiście je posiada. Wśród nich wymienia się umiejętność pracy pod presją czasu, dobrą organizację czasu pracy, umiejętność zarządzania zespołem, pracy w grupie itp. Niemalże każdy kandydat wpisuje takie cechy w swoje CV, ale rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej może sprawdzić, czy takie umiejętności posiadamy. Warto się do tego przygotować, aby umiejętności wymienione w CV nie były tylko pustymi frazesami.