Jeszcze 10 lat temu, kiedy bezrobocie w Polsce wynosiło mniej niż 10%, doradztwo zawodowe spełniało zupełnie inną rolę niż obecnie. Mnogość ofert pracy powodowała, że każdy bezrobotny mógł znaleźć jakąś pracę dla siebie, bez wieloletnich poszukiwań i rozważań możliwości wyjazdu zagranicznego. Doradcy musieli jedynie ukierunkować w odpowiedni sposób osobę, która się do nich zgłaszała. Dziś prowadzenie usług z zakresu doradztwa zawodowego ma zupełnie inny wymiar, a sami doradcy często mają trudny orzech do zgryzienia, kiedy widzą przed sobą wykształconą, młodą osobę, która nie może od kilku miesięcy znaleźć pracy – nie tylko w zawodzie, ale również poza nim. Czy we współczesnym świecie doradztwo zawodowe w ogóle jest potrzebne? Czy spełnia swoją rolę i ma jakieś zalety?
W dynamicznie zmieniającym się świecie doradztwo zawodowe musi tak samo dynamicznie dostosowywać się do istniejących warunków. Skoro obecnie nie ma zbyt dużo możliwości pracy w Polsce, to poradnictwo powinno polegać na pokazaniu bezrobotnym możliwości zatrudnienia w innych zawodach czy możliwości samo zatrudnienia. Niewątpliwą zaletą doradztwa zawodowego jest to, że doradcy są w posiadaniu wszechstronnych informacji nie tylko o pojawiających się ofertach pracy z regionu ich działalności, ale także o możliwościach szkoleń dla bezrobotnych, podejmowania staży i kursów. Mogą więc przedstawić bezrobotnemu szeroką paletę sposobów aktywizacji zawodowej, z której będzie mógł wybrać te, które będą mu odpowiadały.
Doświadczenie i kompetencja doradców to następne atuty usług określanych mianem doradztwa zawodowego. Osoby te wiedzą, jak ukierunkować daną osobę, aby ostatecznie znalazła ona pracę. Często bezrobotny brnie w poszukiwaniu zatrudnienia w niewłaściwym kierunku. Szuka pracy tam, gdzie na pewno jej nie będzie, co wiedzą z doświadczenia doradcy, podczas gdy inna praca może czekać dosłownie „za rogiem”.
Efektywne wykonywanie pracy doradcy zawodowego i świadomość wśród bezrobotnych, że takie osoby mogą im pomóc w poszukiwaniu pracy zawodowej, sprawiają, że bezrobocie może sukcesywnie zmaleć, a na tym najbardziej zależy całej gospodarce. Skuteczne znajdowanie zatrudnienia to kolejna zaleta w funkcjonowaniu firm doradztwa zawodowego.