Osoby przebywające długo na bezrobociu chcą znaleźć jakiekolwiek zajęcie zarobkowe, aby móc wyżywić siebie i swoją rodzinę. Nie poszukują już pracy zgodnej z własnymi aspiracjami i zainteresowaniami, ale zajęcia, które da im stabilne wynagrodzenie co miesiąc. Trudno oceniać, że jest to błąd tychże osób. Ich pobudki są całkowicie uzasadnione. Być może jednak w tym tkwi problem, że większość pracowników wykonuje w Polsce pracę, której tak naprawdę nie lubi. Siłą rzeczy, tacy pracownicy są mało efektywni i zaangażowani w pracę. Nie stanowią wartości dodanej dla przedsiębiorstwa. Oczywiście, nie wszystkim jest dane pracować w takim charakterze, jakby chcieli, ale poszukując pracy warto tak wybrać profil przyszłego zatrudnienia, aby pod uwagę wziąć kwestię „lubienia pracy”.
Nielubienie zajęcia zawodowego nie może być utożsamiane z wypaleniem zawodowym, choć ostatecznie skutki obu zjawisk dotyczących pracowników są podobne. Osoby poszukujące pracy powinni zastanowić się, co tak naprawdę chciałyby robić w swoim życiu? Nie chodzi tu tylko o komfort psychiczny przyszłego, potencjalnego pracownika, ale również o skuteczność poszukiwania pracy. Jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter widzi, że zależy nam na pracy, jesteśmy żywo zainteresowani dziedziną, w której mielibyśmy pracować, wie, że najprawdopodobniej będziemy bardzo dobrymi pracownikami. Z kolei, gdy na rozmowę kwalifikacyjną przychodzi osoba, która już na tym etapie styczności z danym zawodem emanuje zniechęceniem i znudzeniem, na pewno nie zostanie zatrudniona, choćby i miała doskonałe kwalifikacje zawodowe.
Pracownicy, którzy przez lata wykonują nielubianą przez siebie pracę, do której nie mają serca, stają się wiecznie przemęczeni, podenerwowani i apatyczni. Nie potrafią radzić sobie ze stresem. Komfortem jest wykonywanie zajęcia, które się naprawdę lubi. W dobie wysokiego bezrobocia, jakie panuje obecnie w Polsce trudno jest sobie pozwolić na poszukiwanie pracy optymalnej. Niemniej, spróbujmy szukać zajęcia, które choć trochę będzie sprawiało nam przyjemność. Lepiej wówczas będziemy wypadać na rozmowach kwalifikacyjnych z pracodawcą. Jeśli na danej pracy nam zależy i wiemy, że byśmy ją polubili, warto zanieść swoje dokumenty aplikacyjne osobiście potencjalnemu pracodawcy i być może wówczas będziemy mieli szansę wyrazić werbalnie, jak ważna byłaby dla nas taka praca, która sprawiałaby przyjemność.