Polecane informacje
Home / Informacje / Jak się skutecznie przygotować do egzaminów?
egzamin

Jak się skutecznie przygotować do egzaminów?

Sesja egzaminacyjna to okres, w którym studenci intensywnie zaczynają się uczyć, aby zdać czekające ich egzaminy i zdobyć upragnione zaliczenia do indeksu. Bywa, że w krótkim czasie muszą nadrobić sporo materiałów z zajęć. Jak efektywnie się uczyć i skutecznie zdawać egzaminy, uzyskując przy tym dobre oceny?

Systematyczność popłaca

Jeśli student lub uczeń przyswaja wiedzę systematycznie, nawet po kilkanaście minut dziennie z danego przedmiotu, przygotowanie do czekającego go egzaminu będzie już tylko formalnością – powtórką materiału, z którym miał styczność przez długi czas. Nie każdy jednak ma tyle samozaparcia, aby uczyć się przez kilka miesięcy codziennie. W czasie sesji również można zastosować taką regułę, ucząc się rzetelnie i intensywnie po co najmniej 15 minut dziennie. Łatwo zapamiętamy informacje i utrwalimy je kolejnym razem.

Optymalne warunki do nauki

W akademikach trudno o ciszę i spokój, dlatego studenci narzekają na niemożność uczenia się w takich warunkach. Rzeczywiście, dla wielu będzie to niebagatelnym problemem. Bardzo ważne jest, aby znaleźć ciche miejsce, w którym będziemy się uczyć, gdzie nic nie będzie nas rozpraszać. Można uczyć się wtedy, gdy niewiele osób jest w akademiku lub w domu. Nie włączajmy przy tym muzyki czy programu telewizyjnego. Telefon na czas nauki również powinniśmy wyciszyć. Pamiętajmy, aby rozpoczynać naukę wtedy, gdy jesteśmy najedzeni i nigdzie nam się już nie spieszy. Burczenie w brzuchu nie będzie nas dzięki temu rozpraszało.

Z drugiej strony, specjaliści radzą, aby wykorzystywać na naukę każdą wolną chwilę, na przykład podczas czekania na kolejny wykład, autobus do domu czy siedząc w kolejce do lekarza można z powodzeniem powtórzyć to, czego wcześniej się nauczyliśmy, nie tracąc czasu na takie zajęcia w domu, kiedy można przyswoić sobie nową partię materiału.

Powtarzanie materiału

Dobrze jest utrwalać materiał, który zdążyliśmy już przyswoić z danego przedmiotu, z którego czeka nas egzamin. Niemniej, jeśli robimy to już 10-ty raz z rzędu tracimy niepotrzebnie czas, który powinniśmy poświęcić na naukę nowych rzeczy potrzebnych do zaliczenia zajęć. Sensowne powtarzanie polega na wyborze tych kwestii, które są najważniejsze z danej partii materiału. Można je przenieść z książki czy z notatek na osobną kartkę, co usystematyzuje naszą naukę.

Taka selekcja materiału i następnie uporządkowanie go ułatwia uczenie się i przygotowanie do egzaminu z dowolnego przedmiotu. Podnosi również skuteczność całej nauki. Jeśli nie masz kompletu notatek z danego przedmiotu, ponieważ na przykład opuściłeś jakieś zajęcia, możesz je uzupełnić z wykorzystaniem PERKnotes. Twórcy tej nowej, edukacyjnej platformy internetowej ułatwiają życie studentom i uczniom, rozwiązując problem brakujących notatek. Wszystkie znajdują się w jednym miejscu na PERKnotes.

flagi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*