Polecane informacje
Home / Informacje / Jak trafnie argumentować w pracy zawodowej?

Jak trafnie argumentować w pracy zawodowej?

Pracownik ubiegający się podwyżkę, o awans zawodowy, o to, aby przeprowadzić zaplanowany przez niego projekt musi odpowiednio argumentować swoje racje. Nie może narzucać innym swojego trybu myślenia, ale dzięki wykorzystaniu właśnie odpowiednich argumentów może pokazać, że rzeczywiście ma rację. Argumentowanie wbrew pozorom nie polega na kłóceniu się i przeforsowaniu własnego zdania na danym forum, ale na konstruktywnym dążeniu do ukazania poprawności opinii.

Dzięki wykorzystaniu odpowiednich argumentów, faktów połączonych ze sobą w logiczną całość, można skutecznie poprzeć swoje tezy i przedstawić jako jak najbardziej realny swój punkt widzenia. W pracy zawodowej umiejętność właściwego argumentowania ma bardzo duże znaczenie, ponieważ dzięki temu można zdobyć poparcie dla swoich projektów. Przede wszystkim jednak zdolność do przekonywania innych do własnych poglądów ma znaczenie, jeśli pracownik stara się na przykład o awans na dane stanowisko pracy. Musi wówczas przekonać pracodawcę, że jest właściwą osobą ku temu, aby objąć to stanowisko we władanie i aby dobrze wykonywać powierzone obowiązki zawodowe.

Argumentacja nie zawsze jest słuszna i logiczna, a dana osoba posługująca się nią ma po prostu racje. Psycholodzy biznesu pokazują, że osoby świadome tego, jak ważne jest posiadanie w ręce właściwych argumentów przy negocjacjach i ogólnie przy rozmowach biznesowych, mogą skutecznie posłużyć się nielogiczną argumentacją.

Dzięki posługiwaniu się argumentami można dowieść logiki w swoim rozumowaniu. Podaje się bowiem przy tym kolejne twierdzenia, których nijak nie można obalić. Zabawa w argumentację może doprowadzić do tego, że przekonamy kogoś do opinii, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Istnieją dwa rodzaje argumentacji – przyczynowa i poza przyczynowa. Pierwszy rodzaj argumentacji pozwala na wnioskowanie z rzeczywistych zdarzeń o tym, co się stało i dlaczego. Z kolei, argumentacja poza przyczynowa wykorzystuje argumenty, które nie mają nic wspólnego z przyczynowością. Wypowiada się przy tym dwa lub więcej stwierdzeń, które nie mają w praktyce nic wspólnego ze sobą. Argumenty poza przyczynowe są oceną tego, co się zdarzyło.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*