Polecane informacje
Home / Informacje / Chcesz kupić samochód? Sprawdź co będzie korzystniejsze – pożyczka czy leasing.

Chcesz kupić samochód? Sprawdź co będzie korzystniejsze – pożyczka czy leasing.

Zakup samochodu jest inwestycją wymagającą pewnych nakładów finansowych, których wysokość uzależniona jest od kryteriów związanych z pojazdem – marki, modelu, pojemności silnika samochodu, typu paliwa, rodzaju nadwozia i roku produkcji. Im młodszy samochód, tym będzie on droższy.

Taki zakup można sfinansować za gotówkę lub z wykorzystaniem zewnętrznych źródeł finansowania, wśród których warto zwrócić uwagę na pożyczkę i leasing. Na co się zdecydować?

Zalety pożyczki

Pożyczka gotówkowa z banku lub firmy pozabankowej jest udzielana na dowolny cel kredytowy. Można ją więc spożytkować w praktyce nie tylko na zakup samochodu, ale i na pierwsze naprawy, paliwo czy tunning nadwozia.

Niestety, aby uzyskać pożyczkę w banku czy w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, należy przejść drobiazgowy proces kredytowy, obejmujący między innymi badanie zdolności i wiarygodności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Do wniosku pożyczkowego klient musi dołączyć swoje dokumenty osobowe oraz zaświadczenia potwierdzające wysokość jego dochodów. Konieczne jest poddanie się ponadto badaniu przez bank w bazach Biura Informacji Kredytowej. Jakiekolwiek wcześniejsze opóźnienia w spłacie zobowiązań kredytowych, umieszczone w BIK, niweczą szanse na pożyczkę w banku i SKOK-ach. Można jedynie wnioskować o pożyczkę bez BIK w firmie pozabankowej, ale ta kosztuje często wielokrotnie więcej niż kredyt gotówkowy w banku.

Koszty kredytu kreowane są przez prowizję i odsetki. Dla firm kupujących samochody na kredyt tylko koszty odsetek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, które zmniejszają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

A może leasing?

Alternatywą dla kredytu czy pożyczki na samochód jest leasing pojazdów mechanicznych. Firmy leasingowe mają znacznie mniejsze wymagania odnośnie formalności i zdolności kredytowej klientów niż banki, dlatego szybciej można w nich uzyskać pożądane finansowanie. Firmy leasingowe nie sprawdzają klientów w bazach BIK-u, dlatego nawet posiadając zaległości w spłatach kredytów można uzyskać leasing. Może on być nieco droższy lub pociągać za sobą takie same koszty, jak pożyczka, z tym, że łatwiej uzyskać takie finansowanie.

Dużą zaletą leasingu operacyjnego jest to, że całość raty opłacanej na rzecz leasingodawcy, wraz ze wstępną opłatą, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów po stronie leasingobiorcy i tym samym zapłaci on niższy podatek na rzecz fiskusa z tytułu podatku od dochodów.

10.00 avg. rating (90% score) - 1 vote

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*