Polecane informacje
Home / Bez kategorii / Dlaczego tak wiele osób traci na handlu kryptowalutami? Sprawdź jak ograniczyć ryzyko!
kuchnia przyszłości

Dlaczego tak wiele osób traci na handlu kryptowalutami? Sprawdź jak ograniczyć ryzyko!

Wysoka zmienność wartości kryptowalut notowanych na światowych giełdach kryptowalutowych powoduje, że handel nimi wiąże się z wysokim poziomem ryzyka. Dowiodła tego między innymi wycena Bitcoina na przestrzeni ostatniego roku.

W grudniu 2017 roku za 1 BTC płacono ponad 19 tys. dolarów, a w styczniu 2018 roku już tylko 6-7 tys. dolarów. Zmienność rynku powoduje, że wiele osób inwestujących w kryptowaluty traci na takim handlu. Można jednak ograniczać ryzyko inwestycyjne nawet w tym przypadku.

Ostrzeżenia ze strony organów nadzoru finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego uruchomiła wraz z Narodowym Bankiem Polskim akcję edukacyjną pod hasłem „Uważaj na kryptowaluty”. W jej ramach wydawane są między innymi komunikaty, które mają zaakcentować ryzyko towarzyszące inwestycjom kryptowalutowym oraz fakt, że często inwestycje w nie przypominają piramidy finansowe, które łatwo mogą się załamać, pociągając za sobą wszystkie oszczędności inwestorów.

Oprócz tego KNF i NBP stworzyły serwis Uwazajnakryptowaluty.pl. Strona prezentuje wszystkie niezbędne informacje dotyczące kryptowalut, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Można w jej obrębie znaleźć stanowiska polskich i międzynarodowych instytucji finansowych dotyczące kryptowalut i handlu nimi.

Autorzy kampanii informacyjnej i ostrzegającej wskazują na ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty, ale i na ryzyko związane z możliwością utraty zainwestowanych środków z powodu ataków hakerskich. Cyberatak prowadzony na podmiot prowadzący wymianę kryptowalutową, np. na giełdę powoduje, że tracimy i pieniądze i kryptowaluty.  Dochodzenie roszczeń w takim wypadku jest mocno utrudnione.

Skąd wynika ryzyko?

Zarówno Komisja Nadzoru Finansowego, jak i Narodowy Bank Polski czy Ministerstwo Finansów w Polsce ostrzegają przed angażowaniem całego posiadanego kapitału inwestycyjnego w kryptowaluty. Za każdym razem podkreśla się, że kryptowaluty charakteryzują się wysoką zmiennością, dlatego trudno podejmować na tym rynku racjonalne inwestycje.

To produkt nowy, niedojrzały, który jak na razie w niewielu miejscach na świecie doczekał się regulacji prawnych. Wiele osób rozpoczynających inwestycje w kryptowaluty tak naprawdę nie wie, w co inwestuje i jakie mechanizmy wpływają na ich wycenę. Dlatego kryptowaluty są instrumentem inwestycyjnym obarczonym wieloma wadami.

Sprawdź: Kontrakty CFD oparte o kryptowalutę Bitcoin

Pomimo wysokiego ryzyka i prawdopodobieństwa straty z inwestycji kryptowalutowych, nie brakuje chętnych do ich prowadzenia. Można mówić powoli o światowym boomie na kryptowaluty, wspieranym oczekiwaniami inwestorów co do wyższej stopy zwrotu niż na konwencjonalnych inwestycjach.

Jak ograniczać ryzyko inwestycyjne?

Na pewno inwestorzy powinni być całkowicie świadomi, w co inwestują w przypadku kryptowalut i z jakim ryzykiem się to wiąże. Ważna jest ich edukacja oraz samokształcenie. W Polsce przyjmuje się definicję kryptowalut zaproponowaną przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Zgodnie z nią kryptowaluta to cyfrowa reprezentacja wartości. Waluta nie jest emitowana przez bank centralny lub organ publiczny i niekoniecznie będzie ona powiązana z walutą tradycyjną określonego kraju. Kryptowaluty ponadto uznawane są z reguły przez osoby fizyczne i prawne za swego rodzaju środek płatniczy. Inwestycje w kryptowaluty mogą mieć różny charakter – handlu elektronicznego, ale nie tylko. Można też zarabiać na wydobywaniu – kopaniu kryptowalut, ale wymaga to zwykle dysponowania komputerem lub maszyną komputerową o bardzo dużej mocy obliczeniowej. Kryptowaluty mogą być przenoszone, przechowywane albo podlegać handlowi elektronicznemu w internecie.

Przy inwestycjach należy korzystać z renomowanych giełd kryptowalutowych oraz inwestować w te kryptowaluty, które cieszą się renomą w branży. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego pomoże inwestorom w wypracowaniu zysków na kryptowalutach. Zawsze muszą oni zachowywać zimną krew i nie sprzedawać kryptowalut w momencie, kiedy znajdują się one w trendzie zniżkowym. Lepiej poczekać na odbicie, które w zakresie najbardziej popularnych kryptowalut jak Bitcoin jest właściwie pewne, zdaniem autorytetów rynku finansowego.

Polecamy także:

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

About Doradca Zawodowy

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

*